0262 641 87 87 0 532 696 28 92
Bizi Arayın: 0262 641 87 87

Çene Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Çene Estetiği

Çene çekici bir yüzün önemli bir parçası olmasına karşın çene ile ilgili estetik problemler hastalar tarafından genellikle gündeme getirilmemekte ve estetik müdahale talepleri burun şekil bozukluklarının ya da yüz ve boyun bölgesindeki cilt sarkmalarının düzeltilmesi yönünde olmaktadır.

Çekici olarak kabul gören bütün yüzlerde yüz iskeletini oluşturan parçalar arasında yapısal simetri ve denge mevcuttur. Yüz iskeletinin dengeli olması ise yüzü oluşturan kemikler arasında üç boyutta uyum ve doğru estetik oranların bulunması ile mümkün olabilmektedir.

Bu doğrultuda çene değerlendirmesi komşuluğunda bulunan dudaklar, dişler ve burun gibi anatomik yapılara göre yapılmalıdır. Çene yapısındaki estetik problemlerin düzeltilmesi yüzü oluşturan yapılar arasındaki uyumu sağlarken ağızın, dudakların ve burnun görünümüne de olumlu katkıda bulunduğundan yüz bölgesinde estetik müdahale talebi olan bütün hastalarda çene yapısının da değerlendirilmesi ve daha iyi bir estetik sonuç için çene ile ilgili estetik problemlerin de çözülmesi önerilmektedir.

Çene şekil bozukluklarının cerrahi tedavisi implant uygulamaları veya çene ucunu oluşturan kemik yapının çeşitli yöntemlerle ilerletilmesi ya da geriletilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Çene ucuna yerleştirilen farklı yapılardaki implantlar alt yüz bölümü ve çenenin ön-arka planda büyütülmesini başarı ile sağlarken yukarı-aşağı ve sağ-sol planlardaki büyütmeler için yetersiz kalabilmekte ve bu amaçlarla çene kemikleri üzerinde farklı cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Çene ameliyatları yüzde şekil bozukluğu olan tüm hastalara yapılır. Fakat yüzde şekil bozukluğu olan hastanın yaşı küçük ise anne ve babalarına büyük iş düşmektedir. Çene deformitesi olan bir çocuğun küçük yaşta ameliyat olması psikolojisi açısından çok faydalıdır. Çocuğun sosyal gelişimini doğrudan etkiler.

Çene Estetiği Sonrası

Ameliyattan etkilenen bölgede bir kaç gün boyunca şişlik ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Gülümseme ve konuşmada geçici bir güçlük çekmeniz normaldir. Yanak ve boyun bölgesinde morluklar da görülebilir.

Whatsapp: 0507 695 70 70