0262 641 87 87 0 532 696 28 92
Bizi Arayın: 0262 641 87 87

Burun Estetiği

Hemen Bilgi AlDoktora Danış

 Burun Estetiği

Estetik rinoplasti burun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, burun ucunu yeniden şekillendirmek, burunda bulunan tümseği azaltmak, üst dudak ile burun arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla uygulanabilir. Bazı estetik ameliyatlarda buruna doku ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilebilir.

Girişim doğumdan kaynaklanan hataları veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarları düzeltebildiği gibi, bazı solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik burun ameliyatı genellikle bir buçuk-iki saat sürer. Burun estetiği ameliyatı esnasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısı birbirinden ayrılır. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişir. Burun estetiği ameliyatının sonunda burun derisi, yeniden oluşturulan burun çatısının üzerine yerleştirilir.

Burun estetiği ameliyatı tamamlandığında burun üzerine ,burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel uygulanacaktır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine tamponlar veya yumuşak plastik aletler konulabilir.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun Estetiği (Rinoplasti) için önerilen en erken yaş, burun büyümesinin %90’ının tamamlandığı, 16-17 yaşlarıdır. Biz, kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşı uygundur. Daha ileri yaşlardaki kişilerde kararı etkileyen değişken, yaştan ziyade sağlık durumudur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Burun üzerindeki alçı 7-10 gün arasında kalacaktır. Alçının, Islanmaması gerekir ve terleme ile düşmesi olasılığına karşı sıcak yerlerde bulunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız önerilir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir.
 • Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmalısınız.
 • Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmamasını ve buharlı ortamda bulunulmamasını öneririz.
 • Bir hafta boyunca aşırı mimiklerden kaçınmak gerekebilir.
 • Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca, boğazlı kazak veya dar boğazlı giysilerin giyilmemesi önerilir.
 • Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayınız.
 • Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca, aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almamanız önerilir.
 • Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmaması önerilir.
 • 16 hafta boyunca her türlü gözlüğün kullanılmamasına, daha sonraki dönemde ise hafif bir çerçevenin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Burnunuz açıldıktan sonra, burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz.Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.

Whatsapp: 0507 695 70 70